Sähköposti

sales@gneerail.com

Whatsapp

8615824687445

Mikä on S18-kiskoprofiilin kovuus?

May 20, 2026 Jätä viesti

Mikä on S18-kiskoprofiilin kovuus?

 

KovuusDIN S18 kiskoprofiilion tiukasti määritelty sen valmistusmateriaalilaadun mukaan eurooppalaisen standardin DIN 5901 (ja siihen liittyvien teräskiskojen) mukaisesti. Tätä 18,30 kg/m profiilia valmistetaan pääasiassa kahdessa virallisessa teräslajissa,R200 jaR260, jotka vastaavat suoraan tiettyjä Kiinan kansallisen standardin (GB) teräsmerkintöjä.

 

Itse eurooppalaisen kiskolaadun nimi ilmaisee suoraan sen Brinell-kovuustason (HBW).

 

Viralliset kovuusvaatimukset luokittain

 

R200Arvosana / GB55Q (Standard Wear Class)

 

  • Virallinen kovuus:Suurempi tai yhtä suuri kuin200 HBW

 

  • Vetolujuus (σb):Suurempi tai yhtä suuri kuin 685 MPa

 

  • Kemiallinen/mekaaninen profiili:Valssattu keski---korkeahiilisestä teräksestä (hiilipitoisuus 0,50–0,60 %). Tämä luokka edustaa kevytraidelaitteistojen peruskovuutta ja tarjoaa puhtaan tasapainon pinnan kestävyyden ja sitkeyden välillä yleisillä materiaalinkäsittelylinjoilla ja kaivosradoilla.

 

S18 light rails

 

EN 13674-4: R200-teräslaadun tekniset tiedot
Kiinteistöluokka Parametri / Elementti Arvo / vaatimus (EN 13674-4)
Kemiallinen koostumus (%) Hiili (C) 0.40 – 0.60
Mangaani (Mn) 0.60 – 1.20
Pii (Si) 0.15 – 0.40
Fosfori (P) Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,035
rikki (S) Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,035
Mekaaniset ominaisuudet Vetolujuus (Rm) Suurempi tai yhtä suuri kuin 680 MPa
Venymä (A) Suurempi tai yhtä suuri kuin 14 %
Juoksevan pinnan kovuus Suurempi tai yhtä suuri kuin 200 HBW

 

55Q Mekaaninen ominaisuus Kemiallinen koostumus (%)
Sadonvoimakkuus Vetolujuus Pidentymä Kovuus C Si Mn S P
MPa kg/mm² MPa kg/mm² min HBW   Pienempi tai yhtä suuri kuin Pienempi tai yhtä suuri kuin
Suurempi tai yhtä suuri kuin Suurempi tai yhtä suuri kuin Suurempi tai yhtä suuri kuin Suurempi tai yhtä suuri kuin Suurempi tai yhtä suuri kuin
    685 69   197 0.50-0.60 0.15-0.35 0.60-0.90 0.04 0.04

 

R260Arvosana / GBU71Mn(Premium High{0}}Wear Class)

 

  • Virallinen kovuus:Suurempi tai yhtä suuri kuin260 HBW

 

  • Vetolujuus (σb):Suurempi tai yhtä suuri kuin 880 MPa

 

  • Kemiallinen/mekaaninen profiili:Valssattu runsas-hiilipitoisesta, runsas-mangaaniseosteräksestä (hiilipitoisuus 0,65–0,80 %, mangaanipitoisuus jopa 1,40 %). Lisääntynyt kemiallinen koostumus nostaa pinnan kovuutta plastisen muodonmuutoksen estämiseksi, joten se on pakollinen tekninen eritelmä korkeataajuuksisille automatisoiduille varastoille (ASRS).

 

S18 Railway Steel Rail

 

EN 13674-4: R260-teräslaadun tekniset tiedot

Kemiallinen koostumus (%) Hiili (C) 0.62 – 0.80
Mangaani (Mn) 0.70 – 1.20
Pii (Si) 0.15 – 0.58
Fosfori (P) Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,025
rikki (S) Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,025
Kromi (Cr) Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,15
Mekaaniset ominaisuudet Vetolujuus (Rm Suurempi tai yhtä suuri kuin 880 MPa
Venymä (A) suurempi tai yhtä suuri kuin 10 %
Juoksevan pinnan kovuus 260-300HBW

 

  Mekaaninen ominaisuus Kemiallinen koostumus (%)
U71Mn Sadonvoimakkuus Vetolujuus Pidentymä Kovuus C Si Mn S P Cr Ni Cu
MPa kg/mm² MPa kg/mm² min HBW                
Suurempi tai yhtä suuri kuin 390 Suurempi tai yhtä suuri kuin 40 Suurempi tai yhtä suuri kuin 880   9%   0.65-0.76 0.15-0.35 1.10-1.40 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,030 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,030 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,250 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,250 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,250

 

Mikä S18-kiskoprofiilin materiaaliluokka tarjoaa korkeimman kustannustehokkuuden{1}}?

 

DIN S18 -kiskoprofiilin optimaalinen kustannus{0}}suorituskykysuhde (ROI) ei ole kiinteä; sen määrää täysin projektisitoimintataajuuttajasyklin kuormitus. Koska seisokit ja vaihtotyö ylittävät usein alkuperäiset materiaalikustannukset, oikean laadun valinta edellyttää teräksen mekaanisten rajojen sovittamista kohdesovellukseen.

 

Suurin{0}}taajuuden voittaja: R260 / GB U71Mn

 

R260 (GB U71Mn) tarjoaa korkeimman kustannus-suorituskykysuhteen automatisoituun, jatkuvaan tai korkean{0}}syklin teolliseen toimintaan.

 

DIN S18 Rail

 

  • Hinta vs. käyttöikä -laskelma:R260:n raaka-ainekustannukset ovat yli 200 ruplaa (yleensä 10–15 % korkeammat hankinnan yhteydessä). Se kuitenkin nostaa pinnan kovuuden arvoon Suurempi tai yhtä suuri kuin 260 HBW ja vetolujuuden arvoon Suurempi tai yhtä suuri kuin 880 MPa.

 

  • Miksi se säästää rahaa:Korkeataajuisissa ympäristöissä, kuten automatisoiduissa tallennus- ja hakujärjestelmissä (ASRS) tai kiireisissä kaivoslenkeissä, R260 pidentää raiteen käyttöikää 200–300 % pehmeämpiin laatuihin verrattuna. Se eliminoi kiskon pään varhaisen litistymisen ("sienien muodostumisen"), vastustaa vierintäkosketuksen väsymistä ja minimoi radan rakenteellisia muodonmuutoksia.

 

  • Paras sovellussovitus:ASRS-lattian ohjausradat,{0}}volyymit maanalaiset kaivospolut ja raskaat-tiiliuunilinjat.

 

Alhaisen---keskipitkän taajuuden voittaja: R200 / GB 55Q

 

Tavallisilla teollisuuslinjoilla, manuaalisilla tuotantosilmukoilla tai jaksoittaisilla toiminnoilla R200 (GB 55Q) tarjoaa parhaan kustannus{2}}suorituskykysuhteen.

 

 S18 rail profile

 

  • Hinta vs. käyttöikä -laskelma:R200 toimii DIN 5901 -standardin virallisena perusarvosanana. Se tarjoaa luotettavan pintakovuuden, joka on suurempi tai yhtä suuri kuin 200 HBW, ja vetolujuuden, joka on suurempi tai yhtä suuri kuin 685 MPa pienemmällä kustannuksilla tonnia kohden kuin R260.

 

  • Miksi se säästää rahaa:Jos radallasi on vain vähän{0}}–-keskimääräistä päivittäistä liikennettä, R260:n ylimääräinen kulutuskestävyys jää käyttämättä. R200 tarjoaa riittävän myötölujuuden tavallisten 3,5–5,0 tonnin akselikuormien käsittelemiseen ilman ennenaikaista rakenteen painumista, mikä mahdollistaa alkuperäisen hankintabudjetin optimoinnin.

 

  • Paras sovellussovitus:Kevyet työpajapukkinosturit, maatalouden kausiluontoiset kuljetusradat ja matalataajuiset{0}}tehtaan materiaalinkäsittelylenkit.

 

FAQ

 

  • Vaikuttaako S18-profiilin kovuus sen kykyyn taivuttaa teräviä kaarteita varten?


Profile S18 -kiskon geometrinen poikkileikkaus- kestää tavallisia kylmätaivutusprosesseja poikkeuksellisen hyvin. Huolimatta 680 - 880 MPa:n vetolujuudestaan ​​se säilyttää erinomaisen materiaalin joustavuuden, joten se on ihanteellinen telavalinta maanalaisten kaivoskäytävien ja kompaktien tehdaslattioiden käämitykseen.

 

  • Mitkä kenttäliitosmenetelmät toimivat parhaiten 55Q materiaalin kovuusasettelun kanssa?


Huolellisesti tasapainotetun hiili-mangaanikemiallisen rakenteensa ansiosta kiskossa on erinomainen kenttähitsattavuus. Se voidaan liittää onnistuneesti käyttämällä tavallisia termiittikaarihitsauksia tai manuaalisia sähkökaarimenetelmiä, edellyttäen, että käytetään asianmukaisia ​​esilämmitysvaiheita, jotta materiaalin kovuus pysyy yhtenäisenä hitsausalueella.

 

  • Miksi S18-kiskon paino alentaa projektin kokonaiskäyttökustannuksia?


Nimellispaino 18,30 kg/m tarjoaa vankan rakenteellisen kapasiteetin samalla kun se on riittävän kevyt manuaaliseen käsittelyyn. Tämän ansiosta asennusryhmät voivat nopeasti laskea tai laajentaa uusia radan osia ahtaiden kaivoskuilujen sisällä tai ahtaissa tehdasasetteluissa ilman, että he turvautuvat raskaisiin, kalliisiin mekaanisiin nosturiautoihin.

 

Pyydä tarjous 24 tunnissa

 

GNEE RAIL hyödyntää yli vuosikymmenen rikasta kansainvälistä vientiasiantuntemusta, ja se toimittaa korkealuokkaisia{0}}S18-kiskon osia ja täyden valikoiman DIN-kevytkiskoprofiileja sekä kattavan luettelon sopivista kiskokiinnikkeistä. Tarjoamme erikoistunutta kiskojen modifiointia, tarkan pituuden leikkaamista ja erilaisia ​​vaihtoehtoisia terässtandardeja, jotka sopivat kaikkiin maailmanlaajuisiin suunnitteluympäristöihin. Ota meihin yhteyttä jo tänään, jotta voimme koordinoida mukautettuja valmistusparametrejasi ja käyttää omistettua, täydellistä -syklin asiantuntijatukeamme, jotta voit varmistaa kilpailukykyisen projektitarjouksen seuraavaa radan asettelua varten.